Birdal, Öksüz ve Yücelen Listelerin Başında

BBP'nin adayı eski Ulaştırma Bakanı Öksüz; ANAP Rüştü Kazım Yücelen'i seçti. CHP'nin listesi devamlı değişti ve en sonunda Mustafa Özyürek ilk sırada yer aldı. DEHAP'ın adayı ise, SDP'nin Genel Başkanı Akın Birdal.


Radyo Metropol
12.09.2002    

BİA (Mersin) - 3 Kasım'da yapılacak Milletvekili Erken Genel Seçimi'nde aday olacak milletvekilleri dün belli oldu.

Mersin'de. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), yaptığı eğilim yoklamasında çıkan sonucu hiç değiştirmezken, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) listesi ise sürekli değiştirildi.

CHP ve DYP listelerinde tartışma

CHP'de İlk listede 5. sıraya yerleştirilen Parti Meclisi Üyesi Ali Oksal'ın, yerini beğenmeyerek adaylıktan çekildiği haberi gelirken, akşam saatlerinde Ali Oksal krizinin aşıldığı ve Oksal'ın listede 4. sıraya yerleştirildiği görüldü.

İl eski Başkanı Uğur Yıldırım da ilk listede 2. sırada olmasına karşın, Yüksek Seçim Kurulu'na verilen listeden tamamen çıkarıldığı görüldü. CHP, 1. sıraya 18 Nisan 1999 seçimlerinde de ilk sıradan aday olan Mustafa Özyürek'i yerleştirdi.

İlk sırayı kontenjana ayıran Doğru Yol Partisi 'nde (DYP) ise, "Turhan Güven mi, Ayfer Yılmaz mı?" sorusu, Ayfer Yılmaz'ın 1. sıradan aday gösterilmesi ile yanıtını buldu. Turhan Güven ise Ankara'dan 1. sıra adayı oldu.

Anavatan Partisi 'nde (ANAP) Rüştü Kazım Yücelen ilk sırada yer aldı.

Milletvekili aday listesini en son açıklayan Adalet ve Kalkınma Partisi, (AKP) Kürşat Tüzmen'in Mersin'den 1. sırada aday olacağı belirtilirken, bu gerçekleşmedi ve Ali Er ilk sırada yer aldı.

Seçimlerde 12 milletvekili çıkaracak olan Mersin'in adayları şöyle:

DSP

1. Mehmet Canpolat
2. Mahmut Çomak
3. Seyfettin Ankay
4. Adem Topçu
5. Zafer Doğanay
6. Ahmet Onur
7. Mehmet Kekilli
8. Leyla Şahin
9. İbrahim Etem Uğur
10.Süleyman Gökmen
11.Nazan Aktolun
12.Ebubekir Kılıç

ANAP

1. Rüştü Kazım Yücelen
2. Mücahit Emin Polat
3. Yemliha Günaydın
4. Ahmet Oğuz Demirsoy
5. Cevat Şahin
6. Semra Çalışkan
7. Nuri Alver
8. Hakim Mehmet İpkıran
9. Necla Petek
10. Mustafa Ünal
11. Naile Gürbüz
12. Mahmut Bedii Ekinci

MHP

1. Behiç Çelik
2. Hidayet Kılıç
3. Akif Akkuş
4. Hamit Tuna
5. Ali Berat Alptekin
6. Erdal Yıldızlı
7. Şuayip Bozfakıoğlu
8. Mehmet Akif Uysal
9. Yalçın Kaya
10.Duran Kaya
11.Kerim Tufan
12.Mahmut Tat

DYP

1. Ayfer Yılmaz
2. Mehmet Erdal
3. Hasan Aslan
4. Mehmet Hazinedaroğlu
5. Turgay Doludeniz
6. Yusuf Fevzi Arıcı
7. Celil İbrahim Ersin
8. Hüseyin Bahar
9. Serdar Arslan
10.Ahmet Bilyeli
11.Nazım Baş
12.Müslüme Samray

AKP

1. Ali Er
2. Dengir Mir Mehmet Fırat
3. Ömer İnan
4. Saffet Benli
5. Mustafa Eyiceoğlu
6. Ali Mazak
7. Durhasan Koca
8. Kemal Kılınç
9. Erhan Çonart
10.Ayşe Koruyucu
11.Tahir Tuncay Kılıç
12. Mehmet Akkoca

CHP

1. Mustafa Özyürek
2. Ersoy Bulut
3. Şefik Zengin
4. Ali Oksal
5. Hüseyin Özcan
6. Vahit Çekmez
7. Hüseyin Güler
8. Ali Rıza Öztürk
9. M. Yüksel Eğinli
10. Ali Erhan Yıldız
11. Vedat Özpaksoy
12. Ali Cemal Aydoğdu

SP

1. Enüş Yaşar
2. Nurettin Özyurt
3. (Aday Bildirilmedi)
4. Sezai İncesu
5. Ahmet Ergül
6. Birman Türüt
7. Faruk Süzen
8. Ramazan Er
9. Abdullah Yıldız
10. İbrahim Ersöz
11. İsmet Kavak
12. Hasan Ali Ulkü

YTP

1. İstemihan Talay
2. Akif Serin
3. Ali Fuat Budur
4. Edip Özgenç
5. Hacı Kaymaklı
6. Faik Burakgazi
7. Halil Serttaş
8. Ahmet Arslan
9. Hüseyin Sonday
10. Ali Naci Ensari
11. Ahmet Akkurt
12. Semahat Yürekli

BBP

1. Enis Öksüz
2. Fahri Özaltın
3. Hacı Ali Zeren
4. Mustafa Kılıç
5. Fatih Helvacı
6. Halit Kireççi
7. Erdoğan Ürkmez
8. Abdullah Tok
9. Kadir Evlik
10. Arkın Dirgen
11. Fikret Yıldız
12. Nedim Terzi

DEHAP

1. Akın Birdal
2. Sevahir Bayındır
3. Ahmet Özer
4. Mahmut Aslan

GENÇ PARTİ

1. Mehmet Ertuğrul Başar
2. Hüseyin Onur Akyüz
3. Hacı Ahmet Kaya
4. Mahmut Şentut
5. Abdullah Karaca
6. Erkan Çavuş
7. Adil Bilim
8. Nazire Çaykiter
9. İnci Tekir
10. Sinan Bulur
11. Nermin Bilim
12. Fadime Gürsoy

TKP

1. Uğur Pişmanlık
2. Hüseyin Gümüş
3. Aynur Pişmanlık
4. Ayşe Sayan
5. Mustafa Ersoy
6. Galip Sayan
7. Mehmet Güneş
8. Veli Güneş
9. Fatime Geleş
10. Zahide Budak
11. Gül Cingöz
12. Fatma Aydemir

LDP

1. Murat Kemal Akyurt
2. Gürkan Levent Gökçay
3. Mustafa Levent
4. İlhami Tol
5. Abdulcabbar Arıkan
6. Selda Yalım Saçlı
7. Nazmi Bilgen
8. Rüstem Şen
9. Doğan Yordam
10.Burhan Sağoğlu
11.Muharrem Ayık
12.Ayşe Morkoyun

Millet Partisi

1. Fikret Adıgüzel
2. Mustafa Aykun
3. Hasan Demircan
4. Şükrü Çavdar
5. Yılmaz Koçak
6. Hasan Uysal
7. Elif Türer
8. Fatma Demircan
9. Fatma Koçak
10. Nezire Tanrıverdi
11. Şevki Özmen
12. Ebubekir Karaarslan



Konu ile bağlantılı önceki yazılar:

Çanakkale: Ersümer Çanakkale'den Aday

Bursa: Teşkilatlar Aday Listelerinden Memnun

Kocaeli: CHP'de Sirmen Birinci, Şensoy Liste Dışı

 
 


sayfa başına dön