Yüksekova'da Göstericilere Ateş: 3 Ölü

Yüksekova'da Şemdinli'deki olayları protesto eden basın açıklaması sonrasında çıkan olaylarda 3 kişi öldü çok sayıda kişi yaralandığı bildirildi. İHD Hakkari Şube Başkanı Güneş, "Yüksekova'da gerilim var. Kimse sokağa çıkamıyor" dedi.


BİA Haber Merkezi
15/11/2005    Kemal ÖZMEN       kemal@eski.bianet.org

BİA (Hakkari) - Yüksekova'da Demokratik Halk Partisi'nin (DEHAP) Şemdinli'deki bombalamaları protesto etmek için yaptığı basın açıklamasından sonra çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Yüksekova'da bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı Necibe Güneş bianet'e yaptığı açıklamada,"Yüksekova'da gerilim sürüyor. Kimse sokağa çıkamıyor" dedi.

Çelişki haberlerin geldiğini ve kimsenin olaylar hakkında net bilgi sahibi olmadığını söyleyen Güneş kendilerine ulaşan bilgileri şöyle anlattı:

"KESK'ten gelen heyetle Şemdinli'de bulunduğumuz sırada olayı öğrendik ve Yüksekova'ya hareket ettik. Yüksekova girişine geldiğimizde silahlar sesleri duyuluyordu. Halen de zaman zaman silah sesleri geliyor. Biz girişte bir arkadaşın evine sığındık. Bilgi almak için hastaneye gitmek istiyoruz ama can güvenliğimiz yok.

"Aldığımız bilgiye göre basın açıklaması bittikten sonra halk dağılmak üzereyken üzerine ateş edilmiş. Ölenlerden Engin Mengeş'in hastaneye gitmek isterken üzerine ateş açılması sonucu hayatını kaybettiği söyleniyor. 5-6 kişinin öldüğünden bahsediliyor."

Olayın örtbas edileceği yönündeki düşüncenin giderek ağırlık kazanmasının halkın tepkisini arttırdığını ifade eden Güneş, olayların bölgeye yayılmasından endişe ettiklerini söyledi.

"Zanlıları savunmak için görevlendirilen emekli askerin helikopterle ilçeye getirilmesi, 2 astsubayın halen serbest olması ve olayın itirafçının üzerine yıkılmaya çalışılması halk arasında tepkiye neden oluyor."

Şemdinli'nin bugün sakin olduğunu söyleyen Güneş, halk arasındaki tedirginliğin sürdüğünü söyledi.

Güneş, Hakkari Demokrasi Platformu'nun dünkü toplantısında, aldıkları acil eylem planı doğrultusunda, olaylar aydınlanıncaya kadar her Çarşamba meşaleli yürüyüş ve her gece saat 21.00'de 5 dakikalık ışık söndürme eylemi yapılmasına karar verdiklerini bildirdi.

Güneş, Yüksekova'da yaşananların ardından yarın gerçekleştirilmesi planlanan meşaleli yürüyüş kendilerini düşündürdüğünü ekledi.

Yüksekova Haber Gazetesi'ne göre, Şemdinli'de yaşanan olaylar bugün Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde protesto edildi. Güvenlik güçleri ile DEHAP'lı grup arasında çıkan olaylarda üç kişi öldü. Olaylarda 4'ü polis 11 kişi de yaralandı.

Açıklamanın ardından DEHAP İlçe Teşkilatı'na doğru yürümek isteyen gruba polis izin vermedi ve dağılmaları çağrısında bulundu. Bunun üzerine DEHAP'lı grup ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı.

Polisle grup arasında çıkan olayların ardından, güvenlik güçleri uyarıları dikkate almayarak eylemi devam ettirmek isteyenleri, biber gazı kullanarak ve havaya ateş ederek dağıtmaya çalıştı.

Olaylar sırasında sokaklara dağılan grup, polis araçlarına taşlarla saldırdı. Göstericileri dağıtmaya çalışan askeri panzer elektrik tellerine çarparak kullanılamaz hale geldi.

Yaralıların Van, Hakkari ve Yüksekova'daki hastanelere kaldırıldığı, konuyla ilgili çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü ve kent merkezinin ara sokaklarında göstericilerle güvenlik güçleri arasında olayların devam ettiği bildirildi.

KESK heyeti incelemelerde bulundu

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir başkanlığındaki heyet, olaylarla ilgili ilçede incelemelerde bulundu.

Heyet üyeleri olaylarda ölen Zahir Korkmaz ve Ali Yılmaz'ın ailelerine taziye ziyaretinde bulunduktan sonra, Kaymakam Mustafa Cihat Feslihan ve İlçe Belediye Başkanı Hurşit Tekin ile görüştü.

Daşdemir, "Bize göre olay net, açık ve ortadadır. Bu işte birinci derecede ilişkisi olan bütün kesimleri sağduyuya davet ediyoruz. Türkiye'yi uygarlıklar ailesi içinde görmenin tek koşulu bu karanlık odakların tespit edilmesiyle mümkün olabileceğine inanıyoruz" dedi.

Tekin "Gönderilen yardımlar hak sahiplerine dağıtılmadı"

Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin, ilçede ilk patlamanın olduğu olayda 67 işyeri ve evin hasar gördüğünü, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda bir ekibin bugün ilçeye geleceğini belirten Tekin, Kaymakamlık bütçesine hasar görenlere 200 milyar Türk Lirası gönderildiğini, ancak yardımların hak sahiplerine dağıtılmadığını iddia etti.

AKP'li milletvekileri Şemdinli olaylarından rahatsız

NTV'nin haberine göre AKP Grup toplantısının basına kapalı bölümünde milletvekilleri İçişleri Bakanı Aksu ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e eleştiriler yöneltti.

Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay "Başbakan ve bakanlar işadamlarına ayırdıkları vakit kadar istihbarat raporlarına da vakit ayırsa bunlar yaşanmazdı" dedi.

Erzurum Milletvekili Mücahit Daloğlu "Gazetelerde ve internette bile Aksu'nun bize verdiğinden daha çok bilgi var" derken, Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan Şemdinli Kaymakam ve Savcısının olayı çözebilecek dirayetleri olmadığını, konuşmaya bile korktuklarını savundu.

Trabzon Milletvekili Asım Aykan, "Hükümet olmaktan iktidar olmaya terfi etmek istiyorsanız, olayın üstüne ciddi bir şekilde gitmeliyiz. Ülkede ciddi asayiş problemleri var, Allahaşkına bu memleketin sahibi kim?" diye sordu.

Adana Milletvekili Abdullah Çalışkan da "Kayıtdışı siyaset anlayışı var, siyaset kayıtdışı olunca, ekonomiler de cinayetler de kayıtdışı" diye konuştu.

Bu eleştirilere cevap veren İçişleri Bakanı Aksu ise "devletin gizli raporlarını açıklayamayacağını" söyledi.(KÖ)


.....
.....
sayfa başına dön
 
 
Ana Sayfa'ya Git