Van'da Kadın Emeği Atölyesi: Kesrevan

Kadın Dayanışma Derneği, hukuksal hizmet verdikleri kadınların el emeklerini değerlendirerek, ekonomik özgürlüklerini kazandırmayı amaçlıyor. Dernek, sağlık sorunlarıyla ilgili kadınlara yönelik bilgilendirme çalışmaları da yapıyor.


BİA Haber Merkezi
06/09/2005    Ayşe DURUKAN

BİA (Van) - Van Kadın Derneği Kadın Danışma Merkezi, kadına yönelik çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürüyor. Kadın sağlığına yönelik bilgilendirme toplantısından sonra bu kez de kadın emeğini değerlendirmek üzere harekete geçti.

Van Kadın Dayanışma Merkezi, 61 kadını istihdam edecek atölye hazırlıklarını da tamamladı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Zozan Özgökçe, merkezin, 30 Ağustos 2005 tarihinde "Kadın Sağlığı" konulu bir bilgilendirme toplantısı da yaptığını belirtti.

bianet'in sorularını yanıtlayan Zozan Özgökçe, Vanlı kadınlara ekonomik bağımsızlığını kazandırmak adına da bir atölye açtıklarını söyledi

"Van Kadın Dayanışma Merkezi olarak atölye açma hazırlığı içindeyiz. Bu atölye de kadınların yöresel kıyafetlerini bebeklere giydireceğiz. Yöresel el sanatlarının gelişmesi ve Van'ı ziyaret edenlere ulaşmasını sağlayacağız."

"Kaç kadın bu atölyede çalışacak?"

"61 kadına istihdam sağlamayı planlıyoruz. Bu kadınların 50'si atölye de bebek yapımında, 6'sı ise yöresel yemek yapımında çalışacaklar. Yöresel kıyafetleri bebeklere giydireceğiz.Yöresel el sanatları ve ev yemekleri yapacağız."

"İstihdam yarattığınız kadınlar kimler oluyor?"

"Hukuksal hizmet verdiğimiz, danışmanlık hizmeti verdiğimiz kadınlar. O kadınlar evlerinde yöresel kıyafetleri, el işlerini yapacaklar, bize getirecekler. Bizler de onların pazarlamasını yapacağız. Böylece kadınlara bir gelir sağlanacak. Kadınlar ekonomik özgürlüklerine kavuşacaklar."

Atölyenin bir ismi var mı?

Var tabii. Kesrevan.

Bir anlamı var mı?

Birçok anlamı var. Kadın poşusi, Kimsesiz Kaçan ya da Van Özlemi gibi anlamları var.

Özgökçe, ay sonunda Van'da yaptıkları sağlık konulu eğitimde kadınları bu konularda bilgilendirdiklerini ve düzenli beslenememelerinden, çok sayıda ve sağlıksız doğum yapmalarından kaynaklanan sorunlarına nasıl çözüm bulabileceklerini açıkladıklarını belirtiyor.

Özgökçe, sağlık sorunlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısına da 20'den fazla kadınının katıldığını açıklayarak şu bilgileri verdi.

Zozan Hanım, Van'da kadınların sağlık sorunları en çok hangi konularda yoğunlaşıyor?

Sosyal güvencelerinin olmayışı çok büyük bir sorun. Dil bilmiyorlar, göçle Van'a gelmişler ve çoğu yalnız kadınlar. Yeşil kartlarla ilgili büyük sorunları var. Biz kadın derneği olarak onlara hukuksal destek ve danışmanlık hizmeti veriyoruz ama, yapılacak çok şey var. Bürokratik işlemler çok fazla.

Danışmanlık hizmeti verirken yaptığınız tespitler var mı?

Danışmanlık hizmeti verirken değil de verebilmek adına yapığımız çalışmalar var. Vanlı kadına nasıl ulaşabiliriz, sorunlarını nasıl çözebiliriz diye bir anket yaptık. Bu anketten çıkan sonuçlara göre zaten kadınların sağlık sorunlarını belirledik.

Anketten çıkan sonuç ne oldu?

Yakın çevreden 76 kadın arasında yaptığımız anketten çıkan ilk sonuç başta da söylediğim gibi sosyal güvencenin olmayışı ve yeşil kart sorunu. Dil bilmemeleri. İkinci bir nokta da fazla çocuk.

Kadınların kaç çocukları var?

Anket yaptığımız kadınlar arasında doğum oranı çok yüksek. Kadınların en az 6, en fazla ise 16 çocukları var. 76 kadın arasında tek çocuğu olan bir iki kadın var.

Doğum kontrolü uygulamıyorlar mı?

Çok azı doğum kontrol hapı kullanıyor. Zaten çoğu cahil olduğundan ne doğum kontrolünü ne de aile planlamasından haberdarlar. Ayrıca bu doğulu kadının elinde olan bir şey değil ki. Korunma yöntemini erkeklerin üstlenmesi gerekiyor ama onlar da çok çocuk istediğinden uygulamıyorlar.

Kadın profili nasıl?

Sağlık sorunlarına ulaşmakta sorunlu kesim daha çok göçle şehre gelen kadınlar. Bugün gidin bakın Devlet Hastaneleri'nin kapısında en çok kadın hasta vardır.

Peki sizin sağlık eğitimleriniz hangi konuları içeriyor?

Kadın Hastalığının ne olduğu, kişisel hijyen, doğum kontrol yöntemleri, adet kanamaları, çocuk bakımı gibi konuları anlatıyoruz. Kadınların merak ettiği ve yanlış bildiği, sormaktan utandığı tüm konularda danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Van Kadın Dayanışma Merkezi,@ hukuksal ve sağlık alanlarında kadınların gelişimine yönelik AB destekli proje kapsamında, kadınlara yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantılarını çeşitli zamanlarda sürdürecek.(AD)
.....
.....
sayfa başına dön
 
 
Ana Sayfa'ya Git